ביהמ"ש העליון: מוטי גיגי ישוחרר עד להחלטה בערעורו

תיק איתן חייא: ביהמ"ש המחוזי סירב בזמנו לעכב את ביצוע עונשו של מוטי גיגי, ולכן הוא החל לרצות מאסר, אבל בית המשפט העליון הורה לשחרר אותו בתנאים עד שתתקבל החלטה בנוגע לערעור שהגיש על גזר הדין. השופט: "אם לא יעוכב ביצוע העונש – הוא עלול לרצות חלק נכבד מתקופת מאסרו טרם שיוכרע ערעורו"

שופט בית המשפט העליון , חנן מלצר, הורה (31.7) בצעד חריג לשחרר ממאסר את מוטי גיגי, שהורשע בתיק איתן חייא וכבר החל לרצות עונש מאסר, עד אשר תתקבל החלטה בערעור שהגיש סנגורו.

גיגי הואשם בבית המשפט המחוזי בתל אביב יחד עם 15 אחרים, בראשם איתן חייא, בארבעה מתוך  15 האישומים. בכתב האישום נטען, כי חייא ונאשם נוסף איימו על בני משפחתו של ר"כ, שהיה חייב כספים לחייא. על רקע חוב זה, גיגי נשלח אל בית משפחתו של ר"כ, והציג עצמו כמי שמטפל בכלביו של חייא, על מנת ללחוץ עליהם להיפגש עם חייא ולהסדיר את החוב באמצעות כספי ירושה שקיבלה המשפחה. מהכרעת הדין בבית המשפט המחוזי עולה, כי לאחר שבני המשפחה התמידו בסירובם, נזרק בהנחייתם של חייא וגיגי רימון רסס לעבר בית המשפחה, ובחלוף חודש וחצי רימון נוסף. באישום אחר נטען, כי על רקע אירועים אלה, בחיפוש בביתו של גיגי נמצאו שלושה חזיזי הדלקה וזיקוק פירוטכני.

באישום השלישי נגד גיגי נטען, כי הוא וחייא קשרו קשר לסחוט באיומים אנשים שעבדו בחברה בבעלות של ח', קרוב משפחתו של חייא, אשר ברח לחו"ל עם מיליוני שקלים שנטען כי הוא חייב לחייא. הוא ו-י', שהיה חייב אף הוא כסף לחייא, הפכו לימים לעדי מדינה.

לפי אישום נוסף, לאחר הימלטות שני עדי המדינה מישראל, חייא קשר קשר עם שלושה אנשים אחרים, על מנת להתפרץ למשרדיהם של עדי המדינה במטרה לגנוב מסמכים השייכים להם. מספר ימים לאחר הגניבה, כך נטען, גיגי הגיע לבית הקפה שהיה בבעלות אחד מעדי המדינה, והורה לנאשם אחר בפרשה, שהיה מנהל המקום, לתת לו אלפי שקלים וכרטיסי אשראי.

גיגי הורשע בדצמבר 2015, בין היתר בעבירות של קשירת קשר לפשע, סחיטה באיומים, החזקת נשק וקבלת נכס שהושג בעוון. בסוף פברואר השנה, נגזרו עליו בבית המשפט המחוזי בתל אביב ארבע וחצי שנות מאסר בפועל. לאחר שגזר הדין ניתן, בית המשפט דחה את בקשתו של גיגי לעיכוב ביצוע עונש המאסר לצורך הגשת ערעור, ולכן גיגי החל מיד בריצוי העונש. בחודש מרץ השנה הוגשה בקשה נוספת לעיכוב ביצוע העונש, ובחודש יוני הגיש הסנגור, עו"ד יניב שגב ועו"ד זאב לקט את נימוקי הערעור לבית המשפט העליון.

עו"ד שגב מציין בערעור את נסיבותיו האישיות של גיגי, ואת העובדה שעד להרשעתו היה נעדר עבר פלילי. כמו כן הוא ציין, כי עד למתן גזר הדין הוא היה משוחרר במשך כשנה וחצי.

השופט מלצר החליט כאמור, בצעד חריג, לקבל את בקשת הסנגור, וציין בהחלטתו: "חרף העובדה שהושת על גיגי עונש מאסר בפועל שאיננו קצר, אני סבור – בזהירות הראויה ומבלי לקבוע מסמרות כלשהן לגביי סיכויי הערעור – כי יישום הקריטריונים שנקבעו בהלכת שוורץ (המדברת על נסיבות חריגות המצדיקות את עיכוב ביצוע העונש) צריך להוביל למסקנה כי דין הבקשה להתקבל, וזאת, בין היתר, בשים לב לנסיבותיו האישיות של גיגי, כפי שתוארו בתסקירי שירות המבחן, וכן לנוכח השאלה המשפטית שהעלה בא-כוחו באשר להתקיימות כל יסודות עבירות הסחיטה בהן הורשע, בהתחשב בנימוקים שניתנו לגבי זיכויו בחלק מהעבירות".

עוד ציין השופט כי "בחינת התנהלותו של גיגי בבית המשפט הנכבד קמא מלמדת, כי עד כה לא התעורר חשש ממשי להימלטותו מאימת הדין, שכן עובר למתן גזר הדין בבית המשפט קמא הנכבד, המבקש היה משוחרר בתנאים מגבילים במשך כ-18 חודשים, והוא הקפיד על תנאי שחרורו והגיע לכל הדיונים כסדרם".

עוד ציין השופט: "מורכבותו והיקפו החריג במיוחד של המכלול שלפנינו (הכרעת הדין וגזר הדין חובקים יחדיו כ-285 עמודים, ויש בו כ-2,500 עמודי פרוטוקול), מעלים את החשש שמא יידרש בית משפט זה לזמן שאיננו קצר לצורך שמיעת הערעורים שהוגשו בפרשה (שהדיון בהם אוחד), ולשם מתן ההכרעה בהם, לאחר שיקבעו לדיון. דומה כי אם לא יעוכב ביצוע עונש המאסר של המבקש – הוא עלול לרצות חלק נכבד מתקופת מאסרו טרם שיוכרע ערעורו".

לאור ההחלטה, בית המשפט המחוזי ידון בקרוב בתנאי שחרורו של גיגי. 

עו"ד יניב שגב, מסר בתגובה: "בית המשפט העליון מצא טעם בנימוקי הערעור על הכרעת הדין וכן ביתר הנסיבות האישיות והחליט באופן חריג לקבל את בקשתנו, ואין לנו אלא לברך על כך". 

עו"ד זאב לקט, מסר בתגובה: "אנו שמחים ומברכים על החלטת בית המשפט העליון שקיבל את טענותינו והורה באופן חריג ביותר על הפסקת מאסרו של מרשנו ושחרורו לחלופת מעצר. עינינו נשואות קדימה לישיבת הערעור".

 

 

זקוקים לייעוץ?

מלאו את הפרטים ועורך דין ממשרדנו יחזור אליכם בהקדם

תחומי עיסוק

משרדנו עוסק במגוון רחב של תחומים המספק טיפול וייצוג בתחומים הבאים

עבירות נשק

המשרד מטפל בכל עבירות הנשק למיניהן וכן פועל להסדרת / חידוש רישיון כלי יריה אל מול המשרד לביטחון פנים עבור קהל לקוחות המשרד

עבירות רכוש

למשרד קשר ישיר ורציף עם מרכזי טיפול שונים ברחבי הארץ שבכוחם להביא לשיקום אפקטיבי של נאשם בעבירות אלו כאשר לא אחת הליך השיקום היה לערך המרכזי עליו שמו בתי המשפט את הדגש בגזר דינם של לקוחות המשרד באופן שנמנעה כניסתם לבית הסוהר חרף עמדתה הנחרצת של התביעה לכך

עבירות סמים

למשרד יתרון מוכח בייצוג משפטי בעבירות הסמים השונות, עד כדי הימנעות מהרשעה במקרים המתאימים, והצלחות המשרד בתחום זה מדברות בעד עצמן

עבירות אלימות

למשרד ניסיון רב שנים בהתמודדות עם כתבי אישום, מעצרים וחקירות בכל קשת עבירות האלימות על כל סוגיהן ומינן (עבירות המתה, תקיפה, אלימות במשפחה, שוד, איומים וכו')

התקשר/י עכשיו!